Stóg Izerski

start » Szlaki turystyczne na Stogu Izerskim

Pogoda na Stogu Izerskim

Zobacz także

Siehe auch auf Deutsch

Szlaki turystyczne na Stogu Izerskim

Z uwagi na swoje walory oraz położenie Stóg Izerski stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Gór Izerskich. Schronisko Na Stogu Izerskim jest doskonała bazą, z której można rozpoczynać wiele ciekawych wędrówek w najbliższej i dalszej okolicy

Na Stóg Izerski możemy wejść z kilku kierunków znakowanymi szlakami turystycznymi oraz leśnymi drogami. Z oczywistych powodów nie będziemy opisywać możliwości wjechania kolejką gondolową. Nie ma również problemu z dotarciem rowerem, a od strony południowej również na nartach.

droga na Stóg Izerski

Schronisko na Stogu Izerskim z drogi na szczyt

Świeradów-Zdrój - Schronisko na Stogu Izerskim

znaki czerwone 1½ godz. (powrót 1¼ godz.)

Bezpośrednio z centrum Świeradowa prowadzi od dworca autobusowego czerwony szlak turystyczny, rozpoczynający zapomniany nieco Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.
Szlak przez znaczną część długości prowadzi leśną drogą dojazdową do schroniska. W górnym odcinku zbacza ze starej asfaltowej drogi i prowadzi bardziej bezpośrednią trasą wprost pod schronisko. Częściowo wiedzie trasą dawnego toru saneczkowego (dł. ok. 2,5km) wytyczonego w latach 30. XXw. Miłośnicy zapomnianych pamiątek mogą szukać jego śladów w leśnej gęstwinie.

czerwony szlak

Droga wjazdowa na Stóg Izerski - czerwony szlak powyżej ujęcia wody

Ponieważ końcowy odcinek jest nieco trudny, mniej wprawnym piechurom polecamy wędrówkę cały czas asfaltem. Trawersuje on kilkukrotnie zbocze i mniej męczy. Dotrzemy w ten sposób do skrzyżowania ze szlakiem zielonym (z Czerniawy Zdrój) i zgodnie z nim dojdziemy do Schroniska.

Szlak ten prowadzi dalej na południowy wschód i jest główną trasą przez Wysoki Grzbiet, którą dojdziemy przez Polanę Izerską, Masyw Zielonej Kopy, Biały Kamień (Izerskie Garby), Zwalisko i Wysoki Kamień do Szklarskiej Poręby.

Czerniawa Zdrój - Stóg Izerski

znaki zielone 1¾ godz. (powrót 1¼ godz.)

Innym wariantem dotarcia z podnóża na szczyt jest zielony szlak turystyczny z Czerniawy Zdrój. Szlak ten prowadzi ze Świeradowa Zdrój, od węzła szlaków spod Domu Zdrojowego i prowadzi przez Zajęcznik (595m n.p.m.) do czerniawskiego Domu Zdrojowego.

zielony szlak

Widok na Gajową (Sępią Górę) z drogi na Stóg Izerski - górnego odcinka zielonego szlaku z Czerniawy Zdrój

Następnie w górę miejscowości, mijając leśniczówkę wiedzie Doliną Czarnego Potoku, asfaltową drogą aż do schroniska na Stogu Izerskim. Po drodze, na wysokości ok. 960m n.p.m. spotyka się z drogą dojazdową ze Świeradowa Zdrój.
Po dotarciu do schroniska jeszcze ok. 5min. w górę wraz ze szlakiem żółtym, osiągamy wierzchołek Stogu Izerskiego.

Pobiedna - Stóg Izerski

znaki zielone 3½ godz. (powrót 2¾ godz.)

Z rynku w Pobiednej wychodzimy wraz ze szlakiem czerwonym na południe. Następnie skręcając w prawo wychodzimy drogą w kierunku Gierałtówka. Przechodzimy przez całą wieś aż pod las. Skręcamy w prawo i dochodzimy do ruin wieży obserwacyjnej "Mon Plaisir" (Moja Przyjemność) hr. Gersdorfa. Idziemy wzdłuż krawędzi lasu wraz ze ścieżką przyrodniczą lecz przed Graniczną skręcamy ponownie ostro w prawo. Pnąc się zboczem pod górę mijamy tereny gdzie w XVI-XVIIw. wydobywany rudę cyny. Trawersując zachodnie zbocze Czerniawskiej Kopy (776m n.p.m.) wędrujemy Czerniawskim Lasem (Borem) - dawniej puszczą bukową wyciętą doszczętnie w XVIIIw. na użytek pobliskiej huty szkła.

Stóg Izerski ze Smrka

Widok na Stóg Izerski ze Smrka. W tle po prawej - Kamienica

Po kilkudziesięciu minutach dochodzimy do granicy państwowej z Republiką Czeską, a jeszcze wyżej dochodzimy do ciekawej skałki zwanej Płytą. Jeszcze kilka minut w górę i docieramy do górskiego przejścia granicznego Stóg Izerski-Smrk.
Stąd skręcając w lewo docieramy do Łącznika (1066m n.p.m.) - płytkiej przełęczy między Stogiem a Smrkiem. Z tego miejsca odchodzi na południe żółty szlak w kierunku Wielkiej Izery (Izerskiej Łąki) ze Stogu Izerskiego. Po liku minutach osiągamy wierzchołek, a schodząc niżej schronisko.

Wlk. Izera - Stóg Izerski

znaki żółte 3 godz. (powrót 2 godz.)

Na Izerskiej Łące, tuż przy Chatce Górzystów, krzyżują się: stara droga do Świeradowa Zdrój przez Polanę Izerską z Borowinową Drogą. Do Świeradowa wiedzie szlak niebieski, a Borowinową Drogą szlak żółty z Rębiszowa na Stóg Izerski.

Rozpoczynając w tym miejscu wędrówkę idziemy północnym skrajem Izerskiej Łąki, przechodząc przez potok Jarzębiak wchodzimy leśną drogą w Dolinę Górnej Izery. Okrążamy po lewej stronie Sielną Kopę (888m n.p.m.) i wzdłuż meandrującej rzeki, na niemal równym poziomie mijamy kolejne strumyki i potoki zasilające z lewej strony Izerę. To bardzo malownicza część szlaku. Czasem drzewa się przerzedzają ukazując widoki na Dolinę Izery, oraz Średni Grzbiet Izerski (Střední jízerský hřeben). Po przeprawieniu się przez Kozi Potok, droga odchodzi od rzeki, bo omija Izerskie Bagno dzielące się na Wręgi i Borowinę, gdzie wciąż wydobywana jest borowina na użytek świeradowskiego uzdrowiska. To jedno z najdzikszych miejsc Gór Izerskich.

żółty szlak

Żółty szlak przez Sporną Ziemię wzdłuż granicy pnie się na Suchacz

Granica państwowa w tym miejscu nie biegnie już korytem Izery, a prostą linią przez Suchacz (917m n.p.m.) aż do Smrka. To tzw. Sporna Ziemia (Sporné územi), o którą toczono spory ziemskie, aż ostatecznie komisja podzieliła ją salomonowo. Po minięciu Izerskiego Bagna szlak zbacza z drogi i prowadzi granicą, wznosząc się na Suchacz. Stąd roztaczają się widoki na Jizerę (1122m n.p.m.) i inne okoliczne góry po czeskiej stronie Izery. Szlak często przekracza małe potoki i strumyki - bezimienne źródliska Izery spływające z południowych stoków Stogu Izerskiego. Miejsce to zwane jest Śnieżnymi Jamami.
Przekraczamy leśną drogę z Polany Izerskiej na Łącznik (1066m n.p.m.) - przełęcz między Smrkiem a Stogiem, mijamy chatkę leśników, skąd na południe rozciągają się piękne widoki na Dolinę Izery, Izerską Łąkę (z widoczną Chatką Górzystów w Wielkiej Izerze) aż po Karkonosze. Na rozdrożu skręcamy ostro w prawo. To ostatni odcinek drogi. Niezbyt stromo pod górę docieramy do Stogu Izerskiego.

 

 «start | góra | « cofnij

www.stogizerski.pl